2019. március 15., péntek

Nem köptem bele

Attól tartok, ez egy elég gyengécske cikk lett UP-től, legalábbis nekem nagyon annak tűnik, mintha egy hájas, szenilis római szenátor tartana cirkalmas szónoklatot a rabszolgaságra épülő társadalmak mindenekfelettiségéről, meg hasonló jóságok. Volt ilyenre példa számtalanszor, írott emlékeink vannak róla, ott van Platón egynek, aki öregkorára az egyik legbrutálisabb, eszement diktatúrát álmodta meg, mint az emberiség egyetlen kiútját a sorvadásból. A vén Platón nem volt normális. Lehet, hogy Alzheimere volt, vagy elhanyagolt időskori demenciája.

"Beszélgettem egyszer a korszak egyik meghatározó gazdasági vezetőjével, aki azt mondta, hogy a rendszerváltás idején nagyon nagy ellenzője volt a reprivatizációnak és a tulajdonosztásnak, de ma már, vagyonos emberként érti, hogy miért lett volna fontos."

A magántulajdon motiváló ereje egyrészt valós, másrészt legalább száz-kétszáz éve minden értelmes ember világosan látja, hogy a magántulajdont, a piacot szabályozni kell, különben katasztrófához vezet. A GDP nem fejez ki semmi olyan értéket, ami miatt érdemes lenne élnie egy embernek. Az, hogy a kelet-európai társadalmakat sikerült szétverni, nem istenektől való csoda, hiszen iparosulatlan, évtizedekkel elmaradott, jobbára mezőgazdasági társadalmakat kellett lenyomnia a világ legfejlettebb ipari/kereskedelmi társadalmainak. A régió iparosítása a mai napig probléma, pedig jó ideje ismét dübörög a magántulajdon, ahogy a háború előtt is dübörgött, mégis egyedül Németország rendelkezett valami iparral, ám azt a világháborúban visszabombázták a középkorba, a romok maradékát pedig elhordták a Szovjetunióba.

UP, valamiért elszámolja magát amikor ehhez a ponthoz ér. Az igazi csoda, az infó az, hogy ennyi ideig tartott lenyomni a fejletlenebb társadalmakat. Igen, ennyi ideig tartott, mert a "győztesek" maguk is megszámlálhatatlan sebből vérző, félcivilizált, meglehetősen primitív társadalmak. Attól tartok, sokkal inkább erről van szó, nem arról, amit a cikk állít. Az leginkább propaganda.

A magántulajdon fontos és motiváló dolog, ez tény, ám semmilyen társadalomnak nem érdeke az eszetlen, kontrollálatlan privatizálás, és vannak bizonyos dolgok, pl. a közművek, rendvédelem, környezetvédelem, igazságszolgáltatás és az egészségügy, amiket szigorúan tilos magánkézbe adni, ezt világosan mutatják a nemzetközi tapasztalatok. Például az USA oktatása valahol a harmincadik helyen botorkál világviszonylatban, míg a finn oktatás, ami teljes egészében állami kézben van (magániskolák nem is léteznek), a legelső a világon. Az USA egészségügyi állapota szégyenteljes. Mohó gyógyszercégek, ostoba vallási gyülekezetek mérgezik, gyilkolják az embereket a haszonért.

Magyarország esetében az orosz csapatok kivonultak, de a KGB nem. Magyarország teljesen felkészületlenül, kiszolgáltatva állt abban a helyzetben. Elitek? Halottnak a csók. Ez történt, elég, ha csak az olajozásra gondolunk. Az országot eladták, elárulták csakúgy, mint 1526-ban, UP pedig most mosdatja magát is, hiszen ő végül jól jött ki a dologból, jókor volt jó helyen, vagyonos ember lett.