2018. január 28., vasárnap

Stirlitz

...elé tegnap megint valami történelmi elmézés került, hogy hogyan is került Hitler hatalomra. Stirlitz utálta az ilyesmit, örökkön-örökké ugyanazt a marhaságot ismételgették már végtelen idők óta, a nyertesek szerecsenmosdató bárgyú esti meséjét azoknak, akiket majd a jövőben vinnének valami frontra meghalni hiába. Hitler hatalomra kerülése óta, ki emlékszik hány ezerszer ledarálták ezt már. Már az okát is csukott szemmel fújjuk: féltek, hogy a frontokról visszatért veteránok éppen úgy felgyújtanak mindent, mint az első világháború után, amikor tényleg a küszöbön állt egy világforradalom. Ezért találták ki ezt a zsibbasztó mesét. Ez a legújabb magyarázat, amiről most szó lesz, annyiban különbözött a korábbiaktól, hogy kiszínezték a képeket, amiket Stirlitz nem látott, mert egyáltalán nem érdekelték a színes képek, ha arra használták őket, hogy könnyebb legyen lenyelni az önmagában keserű ostoba hazugságokat, tehát szinte egész idő alatt háttal volt a TV-nek.

Nos, volt viszont valami, amit a képek kierőszakoltak: Hitler hatalomra kerülése szervesen következett az első világháborúból, annak minden brutalitásából, abból, hogy 1914 után Európában csak megnyomorodott emberek maradtak. Aki megjárta a frontot azért, aki meg nem, az azért. Leírta ezt Remarque, meg Móritz is, leírta mindenki, aki pennát tudott még fogni, és nem ügyvéd volt, vagy más csaló, hogy elhazudja. Ami azt illeti, Hitler a háborúból örökölt állati brutalitása teljes mértékben hozzámérhető Churchill állati brutalitásához, aki egész életében nem csinált mást, mint tízezrével küldte értelmetlen halálba az embereket, és élvezte. Tessenek elolvasni miket írt leveleiben a nejének. Brutális. Az az ember egy szociopata volt. Churchillre sok mindent lehet mondani, de azt nem, hogy fikarcnyit is konyított volna a hadvezetéshez. Rettenetes volt. Ahol megjelent, ott irgalmatlan véráldozatok árán jutottak el az eszetlen kivonuláshoz, ami köztudottan sokszorosan több áldozattal jár, mint bármi épeszű megoldás. Hírhedt mondata: nem tudok mást ígérni, mint könnyeket, alapos önismeretről árulkodik, csak az emberek azt képzelték, jópofa, pedig tényleg nem ígérhetett mást, soha nem volt képes többre. Akkor egyszer igazat mondott, nyilván ezért lett ez a legemlékezetesebb mondata. Egyáltalán nem véletlen, hogy a háború után többé nem kért belőle senki sem. Nem hogy nyerni nem tudott, de még az embereit sem volt képes megmenteni, mert eszébe sem jutott ilyen puhányság, és ebben tökéletes párja volt Hitlernek. Ám, míg Hitler azért néhány évet lehúzott fronton, addig Churchill úri betyár volt, maximum néhány órát hallott valami távoli ágyúzást, amitől tán megfájdult a feje, de lehet, hogy az inkább a whiskytől volt. Nem, nem volt túlzás, és nem is volt hazugság, miszerint kőkemény alkoholista volt.

Munkaerőhiány

Amikor 7 milliárd ember él a Földön, munkaerőhiány nem létezik. A piaci árnál alacsonyabb bérezés viszont igen, de az nem mai dolog. Olyan létezik, hogy valaki alacsony fizetésekkel akar versenyelőnyt szerezni, meg olyan is, hogy alvállalkozók ki nem fizetésévével próbál "okosba" költséget csökkenteni. Régebben olyat is ismertek, hogy röghöz kötés meg vasfüggöny. Volt amikor teljesen természetes volt az ilyesmi, a hétköznapi rutin része. Ha nincs, aki megcsinálja a dolgot, nyilván keveset fizetsz, nem versenyképesek a körülmények, stb. Persze, a körülmények is ahhoz tartoznak, mennyit szánsz az elvégzett melóra, mennyiért vennéd a munkát. Valamikor szó volt róla, hogy hat órában maximalizálnák a napi munkaidőt, talán Svédországban folytak is kísérletek, de 2018-ban ez már sci-finek hangzik még Skandináviában is. Pedig az alternatívája az, hogy az ember 20-30 éven át tolja a szekeret napi nyolcban, élete nincsen, 10 év után már az se érdekli, ha belet kell lapátolnia, nem érez szagokat, mindegy, csak legyen már négy óra, és karrier meg minden. Burn out szalámi, mit számít? Ez a piac. Van, aki gépesít, van aki emberből nyomorít gépet, ha nincs elég esze tervezni egyet, se pénze megvenni. Ha nem találsz olyat, aki megcsinálja, akkor túl keveset szánsz rá. Ez ennyi, nem relativitás elmélet. Nyilván speciális közgazdásznak kell lenni ahhoz, hogy valaki ne értse. Vagy ügyvédnek.